Czy pojęcie "rozwód kościelny" jest trafne?

Sformułowanie „rozwód kościelny” często spotkać można w mowie potocznej, w tym także m.in. w różnego rodzaju mediach. Miałoby ono dotyczyć zakończenia małżeństwa zawartego w Kościele katolickim. Czy jednak rzeczywiście istnieje coś takiego jak „rozwód kościelny”?
Czy można wziąć rozwód kościelny?
Zgodnie z nauczaniem Kościoła katolickiego, małżeństwo sakramentalne jest nierozerwalnym związkiem między mężczyzną a kobietą. Sakrament małżeństwa zawarty przed Bogiem i Kościołem traktowany jest jako święty i niepodzielny, a jego nierozerwalność wynika z natury samego sakramentu. Według Ewangelii św. Marka, Jezus Chrystus powiedział „Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela”. Odwołując się do tych słów, Kościół naucza, że małżeństwo to przymierze miłości, którego nie można zerwać ani zastąpić. Rozwód kościelny nie jest więc możliwy.
Rozwód cywilny a sakrament małżeństwa
Należy zaznaczyć, że małżeństwo rozwiązane wskutek rozwodu cywilnego, wciąż jest uznawane za ważne i trwające przez Kościół katolicki. Jeśli kobieta i mężczyzna zawarli małżeństwo w sposób ważny, to nawet jeśli w świetle prawa po rozwodzie nie są już małżonkami, pozostają nimi przed Bogiem i Kościołem. Oznacza to, że strony wciąż obowiązują nałożone przez zawarcie sakramentu małżeństwa ograniczenia i obowiązki. Jeśli nie dojdzie do unieważnienia ślubu kościelnego, nie mogą zawrzeć kolejnego małżeństwa.
Czy jest możliwe ustanie małżeństwa w Kościele katolickim?
Skoro tzw. rozwód kościelny nie istnieje, to w jaki sposób dochodzi do rozpadu małżeństw w Kościele katolickim? Znane są przecież przypadki, w których osoby związane niegdyś węzłem małżeńskim wchodzą w ponowne związki i zawierają sakrament małżeństwa po raz kolejny. W takich przypadkach mogło dojść jedynie do stwierdzenia nieważności małżeństwa. Jest to procedura, w której stwierdza się, że związek sakramentalny nie został zawarty ważnie. Warto przy tym skorzystać z pomocy adwokata kościelnego w Łodzi czy swoim miejscu zamieszkania.
Podsumowując, termin „rozwód kościelny” jest nieprecyzyjny i niepotrzebnie wprowadza w błąd. Sakramentalny związek małżeński jest nierozerwalny – małżonkowie są więc ze sobą związani aż do śmierci. Warunkiem jest zawarcie go w sposób ważny tj. wolny od jakichkolwiek przeszkód małżeńskich.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Piotr Sobociński
Adwokaci woj. kujawsko-pomorskie88-100 Inowrocław, Dworcowa 33 lok. 11
-
Magdalena Łabędź-Raszka Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. małopolskie33-100 Tarnów, Wałowa 2 lok. 6
-
Kancelaria Adwokacka Katarzyna Okła-Dzienis
Adwokaci woj. podlaskie15-410 Białystok, Kijowska 7 lok. 2