Czym jest ryczałt ewidencjonowany?

Ryczałt ewidencjonowany to prosta forma opodatkowania przedsiębiorstwa, która polega na naliczaniu podatku od osiągniętych przychodów. Przed wyborem tej formy rozliczania się z fiskusem warto dokładniej poznać wszystkie prawa i obowiązki wynikające z jej zastosowania. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, czym jest ryczałt ewidencjonowany, którzy przedsiębiorcy mogą z niego skorzystać i jakie stawki ryczałtu ich obowiązują?
Na czym polega ryczałt ewidencjonowany?
Podstawą opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym jest osiągnięty przychód po uwzględnieniu przysługujących odliczeń. Duże znaczenie dla wielu przedsiębiorców może mieć fakt, że w przypadku ryczałtu ewidencjonowanego nie występuje możliwość uwzględnienia kosztów uzyskania przychodów w rozliczeniu podatkowym. Forma obliczania podatku jest najprostszą ze wszystkich wskazanych przez prawo podatkowe i sprawdzi się przede wszystkim w przypadku przedsiębiorców, którzy prowadzą księgowość uproszczoną i nie ponoszą wysokich kosztów związanych z prowadzoną działalnością.
Podatnik musi posiadać i przechowywać dowody sprzedaży towarów, prowadzić wykaz środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ustawodawca przygotował prostą tabelę, w której przedsiębiorca odnotowuje osiągnięty przychów, kwotę przychodu opodatkowanego stawką ryczałtu oraz numer dokumentu potwierdzającego osiągnięcie przychodu.
Dla kogo jest ryczałt ewidencjonowany?
Z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych skorzystają przedsiębiorstwa, których przychód w poprzednim roku podatkowym nie przekroczył limitu 2 milionów euro liczonego według średniego kursu euro ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski w pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego. Do przedsiębiorców tych należą:
-
spółki cywilne osób fizycznych i spółki jawne osób fizycznych,
-
pozarolnicze działalności gospodarcze,
-
przedsiębiorstwa w spadku,
-
osoby fizyczne osiągające dochód z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy lub innych umów o podobnych charakterze, które zawierane są w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej.
Jakie stawki ryczałtu przewidziane są dla przychodów różnych branż?
W związku z wprowadzeniem tzw. Polskiego Ładu nastąpiły zmiany w opodatkowaniu ryczałtem. Jak wyjaśnia biuro rachunkowe Duet, mniejszymi stawkami będą opodatkowane działalności funkcjonujące jako „wolne zawody”, a także działalności wymienione w art. 12 ust. 3B ustawy o ryczałcie. Do tej pory stawką 17% opodatkowani byli podatnicy świadczący usługi w ramach „wolnych zawodów”. Po wprowadzeniu zmian z początkiem 2022 roku przedsiębiorstwa te opodatkowane zostały stawką 14% i 12%.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Witold Drozdowski Kancelaria Prawa Pracy i BHP
Doradztwo prawne woj. podkarpackie35-222 Rzeszów, al. gen. Okulickiego 12
-
Kancelaria Lex-Legalis Kamil Bagnucki
Doradztwo prawne woj. pomorskie83-200 Starogard Gdański, Zielona 11a lok. 6