Czym się różni umowa deweloperska od umowy przedwstępnej?

Kiedy zdecydujesz się na zakup mieszkania od dewelopera, konieczne będzie podpisanie umowy. Dokument ten może przyjmować formę umowy deweloperskiej lub przedwstępnej. Czasami pojęcia te używane są zamiennie. Jest to błąd, ponieważ umowy te różnią się od siebie. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, na czym polegają obie te umowy i kiedy podpisuje się każdą z nich.
Na czym polega umowa przedwstępna?
Jak można domyślić się po samej nazwie, umowa przedwstępna nie jest finalnym dokumentem. Podpisuje się ją w momencie, gdy lokal dewelopera został oddany klientowi w użytkowanie, ale jeszcze nie podpisano umowy przyrzeczonej. W tym dokumencie obie strony zobowiązują się do jej zawarcia w przyszłości. Umowa przedwstępna zawiera zarówno informacje o kupującym, jak i o sprzedającym. Co więcej, muszą znaleźć się tam szczegółowe dane o nieruchomości takie jak powierzchnia mieszkania, cena, lokalizacja itd. Oprócz tego, aby dokument ten był ważny, w jego treści muszą znaleźć się postanowienia, które zawarte zostaną w umowie finalnej oraz data jej podpisania. Przy podpisywaniu tego typu dokumentu warto skorzystać z pomocy prawnika.
Na czym polega umowa deweloperska?
Umowę deweloperską zawiera się z deweloperem jeszcze zanim powstanie budynek, którego dokument dotyczy. Tego typu umowa jest zobowiązaniem dewelopera do wybudowania go, a następnie do sprzedaży. W umowie przedwstępnej określa się formę zapłaty zazwyczaj w postaci zaliczek. W przypadku umowy deweloperskiej inwestor zobowiązuje się do opłacenia procesu budowy. Znaczącą różnicą pomiędzy tymi dwoma dokumentami jest również termin. Umowa deweloperska zawierana jest nawet na kilka lat. Z kolei w umowie przedwstępnej okres pomiędzy jej zawarciem a sprzedażą nieruchomości jest stosunkowo krótki.
Która umowa jest lepsza: deweloperska czy przedwstępna?
Oczywiście zarówno umowa przedwstępna, jak i deweloperska, mają swoje plusy i minusy. Jednak z perfektywny inwestora, korzystniejszym dokumentem jest umowa deweloperska. To dlatego, że w takim wypadku, klient jest traktowany jako strona słabsza, a więc to deweloper ma więcej zobowiązań. Z tego powodu coraz więcej deweloperów stara się unikać tego dokumentu, a tym samym omija regulacje wynikające z ustawy deweloperskiej. Szukając wykonawcy, warto więc poszukać zaufanego dewelopera takiego jak firma deweloperska Loker. Dzięki temu masz pewność, że Twoje prawa jako nabywcy lokalu są odpowiednio chronione. Nabywasz m.in. gwarancję możliwości dochodzenia roszczeń sądowych o przeniesienie własności lokalu na nabywcę.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Abakus Anna Kurowska, Krystyna Wojciechowska
Nieruchomości - zarządzanie woj. mazowieckie01-578 Warszawa, pl. Henkla 6 lok. 40
-
Anova Pro Spółka Z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena woj. lubelskie24-100 Puławy, Kilińskiego 20
-
Homefinder
Nieruchomości - porady prawne, konsulting, wycena woj. pomorskie81-550 Gdynia, Mysłowicka 28
-
Swift Rent – Zarządzanie najmem
Nieruchomości - zarządzanie woj. małopolskie31-537 Kraków, al. Daszyńskiego 13 lok. 36