Dlaczego notariusz wydaje wypis aktu notarialnego?

Wymóg sporządzenia aktu notarialnego dotyczy wielu sytuacji, na przykład umów zobowiązujących do przeniesienia własności nieruchomości, umów przenoszących prawo do wieczystego użytkowania, umów o dział spadku, kiedy w jego skład wchodzi nieruchomość, czy też umów różnego rodzaju spółek (partnerskiej, komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z o.o.). Dlaczego jednak notariusz wydaje wypis aktu notarialnego, a nie oryginał?
Wypis aktu notarialnego a oryginał
Kiedy idzie się do notariusza w celu sporządzenia aktu notarialnego, ten przekazuje stronom nie oryginał, ale jego wypis. Dlaczego? Co do zasady, oryginał jest zawsze tylko jeden. Jest to ten dokument, na którym strony składają swój podpis. Oryginał musi być przechowywany przez kancelarię przez 10 lat. Potem jest wysyłany do odpowiedniego Wydziału Ksiąg Wieczystych.
Przeczytaj również: Co to jest księga wieczysta i do czego służy?
Czym w takim razie jest wypis aktu notarialnego? Jest to dosłowne powtórzenie oryginału, mające moc prawną oryginału. Otrzymują go:
- strony aktu notarialnego,
- osoby, dla których w akcie zastrzeżono prawo do otrzymania wypisu,
- następcy prawni obu powyższych grup osób.
Wypis aktu mogą otrzymać także inne osoby za zgodą stron albo na podstawie prawomocnego postanowienia sądu okręgowego. Chodzi sąd, w którego okręgu funkcjonuje kancelaria, w jakiej sporządzono akt notarialny.
Przeczytaj również: Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?
Trzymanie oryginału aktu notarialnego w miejscu, z którego każda ze stron może w dowolnym momencie otrzymać jego wypis, jest korzystne. Dzięki temu dokument nie może być sfałszowany przez stronę, której jego treść przestałaby odpowiadać. Co więcej, nawet kiedy wypis ulegnie zniszczeniu, można dostać kolejny, bez obawy o oryginał.
Przeczytaj również: Kancelarie notarialne w Szczecinie. Gdzie ich szukać?
Wypis a odpis aktu notarialnego
Być może jednak zastanawiasz się, czym wypis aktu notarialnego, który jak już ustaliliśmy, nie jest oryginałem, różni się od odpisu? Zasadnicza różnica polega na tym, że odpis nie ma mocy oryginału. Może być użyty w sytuacjach, kiedy chodzi jedynie o wskazanie na treść aktu notarialnego np. w celu sporządzenia innego dokumentu. Nie można go jednak użyć jako dowodu podczas postępowania sądowego albo administracyjnego. Wtedy potrzebny jest wypis.
Zarówno wypis aktu notarialnego, jak i odpis lub wyciąg sporządzi dla Ciebie Kancelaria Notarialna w Gdyni, którą prowadzi doświadczona notariusz Anna Kużelewska.
Warto jeszcze podkreślić, że odpis aktu notarialnego nie zawiera informacji o ewentualnych poprawkach, uszkodzeniach, zabezpieczeniach czy adnotacji o wyglądzie oryginału. Jego celem jest jedynie odzwierciedlenie treści zawartej w oryginalnym akcie notarialnym.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Sylwia Środoń-Fugas
Notariusze woj. podkarpackie35-315 Rzeszów, mjr. Kopisto 4
-
Kancelaria Notarialna Notariusz Monika Bocian
Notariusze woj. mazowieckie03-252 Warszawa, Suwalska 22 lok. 2
-
Grażyna Stępień-Dygowska Kancelaria notarialna
Notariusze woj. mazowieckie09-400 Płock, Kazimierza Wielkiego 9