Dlaczego warto zdecydować się na intercyzę?

Intercyza to modyfikacja ustroju wspólności majątkowej, który obowiązuje po wstąpieniu w związek małżeński. Dzięki podpisaniu intercyzy możliwe jest rozszerzenie lub ograniczenie takiej wspólności. Często skutkiem jest powstanie ustroju rozdzielności majątkowej. W jakiej sytuacji taka umowa jest korzystna dla małżonków? Jak ocenić, czy w Twoim przypadku spełni oczekiwania? Podpowiadamy, kiedy warto podpisać intercyzę!
Ryzyko finansowe jednego z małżonków a intercyza
Intercyzę podpisuje się np. wtedy, gdy jeden z małżonków ma firmę lub prowadzi inne działania o wysokim ryzyku niepowodzenia. W takim przypadku, nawet gdy powstaną długi, nie będą one obarczać w żaden sposób drugiego współmałżonka. Zabezpieczenie finansowe to bardzo ważny powód sporządzenia intercyzy. Gdy jedno z małżonków zaczyna mieć problemy finansowe, jest to szansa na uchronienie części zgromadzonego majątku przed ewentualną egzekucją. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji intercyza nie działa wstecz. Co to znaczy? Za długi powstałe przed podpisaniem dokumentu u notariusza małżonkowie odpowiadają solidarnie razem. Umowa intercyzy modyfikuje ustawową wspólność majątkową małżeńską, dlatego każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Intercyzą zajmują się kancelarie notarialne. Jeśli potrzebujesz więcej informacji na temat intercyzy, znajdziesz je na stronie Kancelarii Notarialnej Danuta Trusz w Opolu. Doświadczeni prawnicy na pewno doradzą wam najlepsze wyjście i podpowiedzą, jak sporządzić umowę, aby była ona korzystna.
Skutki intercyzy w przypadku rozwodu
Umowa wprowadzająca rozdzielność majątkową okazuje się także korzystna, gdy małżonkowie postanawiają się rozstać. W przypadku rozwodu intercyza ułatwia podział majątku, ponieważ majątki już są oddzielne. W takiej sytuacji po rozwodzie każdy z małżonków nadal zarządza swoim własnym majątkiem. Pogorszenie się pożycia małżeńskiego to częsta przyczyna podpisania intercyzy jeszcze w trakcie trwania małżeństwa. Dzięki temu niekorzystne rozporządzanie finansami lub powstanie długów nie wpłynie na wysokość wspólnego majątku.
Przeczytaj również: Jak przebiega audyt IT?
Intercyza to sposób na zabezpieczenie majątku małżonka w przypadku, gdy współmałżonek ma kłopoty finansowe lub podejmuje znaczne ryzyko w tym zakresie. Dzięki temu można uchronić część majątku przed egzekucją.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Notarialna Sylwia Środoń-Fugas
Notariusze woj. podkarpackie35-315 Rzeszów, mjr. Kopisto 4
-
Grażyna Stępień-Dygowska Kancelaria notarialna
Notariusze woj. mazowieckie09-400 Płock, Kazimierza Wielkiego 9
-
Kancelaria Notarialna Notariusz Monika Bocian
Notariusze woj. mazowieckie03-252 Warszawa, Suwalska 22 lok. 2