Jak ogłosić upadłość firmy?

Celem przyświecającym każdej firmie jest osiąganie zysku. Odbywa się to poprzez produkcję, sprzedaż lub świadczenie usług. Jednak czasami przedsiębiorstwo zamiast dochodu generuje straty. Niekiedy są one tak poważne, że wartość firmy, przekracza wartość zobowiązań. Gdy taki stan utrzymuje się przez dłuższy czas, warto rozważyć ogłoszenie upadłości firmy. Sprawdźmy zatem, kto, kiedy i na jakich zasadach może to zrobić?
Kiedy można ogłosić upadłość firmy?
Podstawą do ogłoszenia upadłości firmy, jest stwierdzenie niewypłacalności, czyli brak możliwości zaspokojenia zobowiązań wobec wierzycieli. Zgodnie z obowiązującym prawem ma ona miejsce wtedy, kiedy opóźnienie w wykonaniu zobowiązań pieniężnych przekracza trzy miesiące lub gdy zobowiązania pieniężne podmiotu, przekraczają wartość jego majątku, a stan ten trwa nieprzerwanie przez dłużej niż 24 miesiące. Wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego, będący pierwszym krokiem na drodze do jej uzyskania, składa się w rejonowym sądzie gospodarczym właściwym dla miejsca prowadzenia działalności. Można to uczynić osobiście albo korzystając z reprezentacji prawnej, jaką oferuje Kancelaria Radcy Prawnego Bartosza Frączyka z Krakowa, która świadczy kompleksową obsługę prawną przedsiębiorstw w zakresie m.in. kwestii dotyczących ogłaszania upadłości.
Przeczytaj również: Czym są ceny transferowe?
Jak radca prawny może pomóc w przeprowadzeniu upadłości firmy?
Chociaż proces upadłościowy firmy prowadzi syndyk wyznaczony przez sąd, to pomoc radcy prawnego może okazać się przydatna na etapie sporządzania wniosku o jej wszczęcie oraz kompletowania dokumentacji, będącej integralną częścią tego wniosku. Warto w tym miejscu wspomnieć, że złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, w sytuacji, która to uzasadnia, jest obowiązkiem ustawowym dłużnika. W bardzo wielu przypadkach można uniknąć postępowania upadłościowego. Warunek jest jednak taki, aby zapewnić firmie odpowiednią obsługę prawną, która poprzez właściwe działania np. analizę umów z kontrahentami, czy prowadzenie negocjacji z wierzycielami, nie dopuści do sytuacji, w której firma znajdzie się na granicy bankructwa. Dlatego w obecnych, trudnych gospodarczo czasach, warto zadbać o bieżącą obsługę prawną swojej firmy, co pozwoli działać jej zgodnie z prawem.
Przeczytaj również: Kiedy warto skorzystać z usług radcy prawnego przy dochodzeniu odszkodowań?
Przeczytaj również: Renta rodzinna - kiedy i komu przysługuje?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Długi Stop Upadłość Konsumencka Radca Prawny Michał Drabarczyk
Radcy prawni woj. łódzkie92-430 Łódź, Zagłoby 21 lok. 27
-
Angelika Bukowska Adwokat Kancelaria adwokacka
Adwokaci woj. świętokrzyskie25-516 Kielce, al. IX Wieków Kielc 6 lok. 34
-
Kancelaria Prawna Radca Prawny Sławomir Momot
Radcy prawni woj. mazowieckie03-140 Warszawa, Odkryta 53B lok. 1U
-
Jan Półtorak Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni woj. wielkopolskie63-300 Pleszew, Poznańska 57 lok. 1