Jak prawidłowo napisać klauzulę arbitrażową?

W dobie zglobalizowanego handlu i coraz częstszego zawierania umów międzynarodowych, klauzula arbitrażowa zdobywa na znaczeniu jako istotny element kontraktów gwarantujących efektywne rozstrzyganie ewentualnych sporów. Aby jednak klauzula ta spełniała swoje zadanie, musi być prawidłowo sformułowana i zawierać konkretne informacje.
Wybór sądu arbitrażowego i jego regulaminu
Kluczowy dla skuteczności klauzuli arbitrażowej jest wyraźne wskazanie sądu arbitrażowego, który ma rozstrzygać ewentualne spory. Do wyboru są różne sądy działające na arenie międzynarodowej. Nie wystarczy jednak jedynie wskazać sąd – równie istotne jest powołanie się na konkretny regulamin tego sądu oraz na obowiązujące reguły arbitrażowe, gdyż ich brak może prowadzić do nieważności klauzuli, zwłaszcza w przypadku umów międzynarodowych oraz niektórych państw.
Określenie miejsca, języka i liczby arbitrów rozpatrujących sprawę
Kolejnym elementem klauzuli arbitrażowej, w której napisaniu pomóc może kancelaria GESSEL z Warszawy, powinno być wskazanie miejsca przeprowadzenia postępowania arbitrażowego, które definiuje zarówno jurysdykcję, jak i prawo stosowane do sporu. Przykładem może być Warszawa w Polsce czy inne miasto w przypadku innych państw. Ważne jest również ustalenie języka postępowania – może to być język polski, angielski lub inny, odpowiedni dla stron umowy. W klauzuli arbitrażowej powinniśmy również sprecyzować liczbę arbitrów, którzy będą rozpatrywać naszą sprawę. Możemy wybrać panel jednoosobowy albo składający się z trzech arbitrów, w zależności od potrzeb i wielkości sporu.
Gwarancja ostateczności rozstrzygnięcia sporu
Ostatnim istotnym elementem klauzuli arbitrażowej jest zapewnienie, że „sąd arbitrażowy wyda w każdej sprawie związanej z określoną umową ostateczny wyrok”. Unikajmy ogólnikowych sformułowań, gdyż ich zastosowanie może wprowadzać niejasności i doprowadzić do braku skuteczności klauzuli.
Pamiętając o tych krokach oraz kierując się branżowym językiem i terminologią oraz korzystając z pomocy prawników, dla których arbitraż jest "chlebem powszednim" przygotujemy prawidłowo sformułowaną klauzulę arbitrażową, która zagwarantuje efektywne rozstrzyganie ewentualnych sporów wynikających z zawartych umów.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Witold Drozdowski Kancelaria Prawa Pracy i BHP
Doradztwo prawne woj. podkarpackie35-222 Rzeszów, al. gen. Okulickiego 12
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Mariusz Kalejta
Doradztwo prawne woj. mazowieckie02-026 Warszawa, Skierniewicka 14 lok. 81