Jak rozpoznać mobbing w pracy?

Mobbing w miejscu pracy to zjawisko, z którym niestety coraz częściej mamy do czynienia. Poszkodowanych może być wielu, zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, którzy ponoszą koszty utraty zaufania i spadku wydajności pracy. Aby móc przeciwdziałać temu niekorzystnemu zjawisku, warto poznać jego objawy i wiedzieć, jak postępować w przypadku podejrzeń o mobbing. Właśnie dlatego ten artykuł porusza kluczowe kwestie, takie jak definicja mobbingu, jego objawy oraz sposoby reagowania na to zjawisko.
Czym jest mobbing?
Mobbing to działania mające na celu poniżenie, upokorzenie lub dyskredytację danego pracownika przez jego współpracowników bądź przełożonych, prowadzące do izolacji lub marginalizacji ofiary oraz pogorszenia jej warunków pracy. Takie zachowanie może przyjmować różne formy – od bezpośrednich agresji słownych czy fizycznych, po subtelniejsze techniki manipulacji czy wykorzystywania zawodowego. Kluczowe jest jednak to, że mobbing to nie jednorazowy incydent, ale systematyczne i długotrwałe działanie mające na celu szkodzenie innej osobie.
Co robić w przypadku podejrzeń o mobbing?
Jeżeli zauważamy u siebie lub u innego pracownika objawy mogące wskazywać na mobbing, powinniśmy szybko zareagować. Oto kilka kroków, które można podjąć w takiej sytuacji.
Pierwszym etapem powinno być zgromadzenie dowodów na mobbing. Precyzyjnie opisz sytuacje i zachowania, które budzą podejrzenia o mobbing. Uwzględnij daty, miejsce oraz osoby zaangażowane. Przydatne mogą być również nagrania rozmów czy korespondencja e-mailowa. Następnie warto porozmawiać z osobą, która jest odpowiedzialna za stosunki zawodowe w miejscu pracy – może to być przełożony, dział kadr czy inspektor pracy.
Jeśli osoba odpowiedzialna za stosunki zawodowe nie jest w stanie pomóc, bądź nie przywiązuje wagi do zgłoszenia, możemy zwrócić się do Państwowej Inspekcji Pracy. Ta instytucja sprawdza, czy w danym miejscu pracy dochodzi do mobbingu oraz pomaga uporządkować sytuację. W skrajnych przypadkach warto skorzystać z doradztwa prawnego w Katowicach oraz rozważyć skierowanie sprawy na drogę sądową – istnieje możliwość dochodzenia odszkodowania oraz zadośćuczynienia za krzywdę wynikającą z mobbingu. Warto jednak pamiętać, że proces sądowy może być długi i emocjonalnie obciążający, dlatego warto wcześniej podjąć próby mediacji czy rozmów mających na celu polubowne rozwiązanie konfliktu.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jan Półtorak Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni woj. wielkopolskie63-300 Pleszew, Poznańska 57 lok. 1
-
Kancelaria Adwokacka Adwokat Piotr Sobociński
Adwokaci woj. kujawsko-pomorskie88-100 Inowrocław, Dworcowa 33 lok. 11
-
Marta Drzewiecka Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. pomorskie80-852 Gdańsk, Wały Piastowskie 1 lok. 1114C
-
Kancelaria adwokacko-radcowska Wojtacha, Żukowska-Dudek s.c.
Radcy prawni woj. podlaskie15-003 Białystok, Henryka Sienkiewicza 79a lok. 101