Jak sporządzić intercyzę?
Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak sporządzić intercyzę? Intercyza to umowa między małżonkami, która określa ich majątkowe stosunki małżeńskie. W artykule tym dowiesz się, czym jest intercyza, jak ją sporządzić i jakie korzyści niesie ze sobą podpisanie takiej umowy.
Zasady wspólnoty majątkowej
W Polsce obowiązująca forma majątkowa między małżonkami to wspólność majątkowa. Oznacza to, że każdy z małżonków jest właścicielem połowy majątku zgromadzonego podczas trwania małżeństwa. Dotyczy to zarówno nabytych przedmiotów, jak i zaciągniętych długów. Wspólnota majątkowa zostaje rozwiązana w przypadku rozwodu, śmierci jednego z małżonków lub orzeczenia separacji. Dla wielu par wspólnota majątkowa okazuje się być jednak niekorzystna, dlatego decydują się na podpisanie intercyzy.
Przeczytaj również: Jakie dokumenty przygotować przed wizytą u notariusza?
Czym jest intercyza?
Intercyza to umowa regulująca majątkowe stosunki między małżonkami. Dzięki niej małżonkowie mogą zmienić domniemaną wspólnotę majątkową na inną formę – np. rozdzielną własność czy wspólność ograniczoną do uzupełnień. Sporządzając intercyzę, małżonkowie mogą dowolnie dysponować swoim majątkiem i nie są odpowiedzialni za długi drugiej strony. Intercyza może być zawarta przed ślubem, na jego trwałe lub w czasie trwania małżeństwa.
Przeczytaj również: Zasady sporządzania intercyzy
Jak sporządzić intercyzę?
Aby sporządzić intercyzę, należy udać się do kancelarii notarialnej. Intercyza musi być bowiem zawarta w formie aktu notarialnego. Notariusz sprawdzi tożsamość stron, poinformuje o możliwości zawarcia umowy oraz ewentualnych konsekwencjach jej podpisania. Następnie sporządzi projekt intercyzy, który zostanie omówiony z małżonkami. Po zaakceptowaniu treści umowy, notariusz dokona jej sporządzenia i wpisze do księgi wieczystej. Jeśli chcesz sporządzić intercyzę w Warszawie, to koniecznie skorzystaj z Kancelarii Notarialnej Grzegorz Rogala.
Przeczytaj również: Poświadczenie dziedziczenia u notariusza. Kiedy może być wykonane?
Ochrona przed roszczeniami wierzycieli
Podpisanie intercyzy może także chronić małżonków przed roszczeniami wierzycieli. W przypadku, gdy jeden z małżonków zaciągnie dług, którego nie będzie w stanie spłacić, jego wierzyciele mogą zgłaszać roszczenia do majątku drugiego małżonka. Dzięki intercyzie mamy pewność, że nasz majątek nie zostanie naruszony przez długi drugiej strony, co jest szczególnie ważne w sytuacji prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana