Jak sporządzić wniosek o legalizację samowoli budowlanej?
Legalizacja samowoli budowlanej to proces, który powinna przeprowadzić każda osoba, która wybudowała lub rozbudowała budynek bez zgłoszenia czy stosownego pozwolenia, lub w przypadku, gdy powstał pomimo wydanego zakazu. Aby uniknąć nakazu rozbiórki lub nałożenia dotkliwej kary grzywny, warto zapoznać się z kolejnymi krokami niezbędnymi do zalegalizowania obiektu.
Czym jest legalizacja samowoli budowlanej?
Legalizacja samowoli budowlanej jest procedurą, która umożliwia uzyskanie prawnego statusu wybudowanego obiektu stwierdzającego możliwość jego istnienia i użytkowania. Dzięki takiej decyzji osoba, która stworzyła daną budowlę lub zleciła tę czynność osobom trzecim, nie będzie podlegać karze grzywny. Aby jednak zalegalizować samowolę budowlaną, niezbędne jest skompletowanie odpowiednich dokumentów i złożenie ich w stosownej jednostce. Przeprowadzenie całego procesu wraz z przygotowaniem właściwych pism i załączników pomoże zorganizować Kancelaria Prawna PDFW Lawyers.
Co jest niezbędne do zalegalizowania samowoli budowlanej?
Aby zalegalizować samowolę budowlaną, niezbędny jest wniosek oraz dowód opłaty skarbowej. W dokumencie tym należy podać swoje dane, miejscowość i datę, nazwę organu nadzoru budowlanego oraz wnieść o zalegalizowanie obiektu budowlanego. Niezbędne jest podanie nazwy i rodzaju budowli wraz z jego charakterystyką oraz podanie adresu budynku wraz z danymi ewidencyjnymi (obręb, arkusz, nr działki). Wniosek trzeba własnoręcznie podpisać. Jeżeli w procesie korzysta się z pomocy specjalisty, niezbędne jest również dołączenie stosownego pełnomocnictwa do składanego we właściwym organie wniosku.
Gdzie należy zgłosić wniosek o legalizację samowoli budowlanej?
Wniosek o legalizację samowoli budowlanej musi być zgłoszony do właściwego organu nadzoru budowlanego, pod który podlega teren, gdzie znajduje się dany budynek. Zgodnie z zapisem zawartym w prawie budowlanym może to być powiatowy inspektor nadzoru budowlanego, wojewoda przy pomocy wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego lub Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego.
Najczęściej legalizacja samowoli budowlanej dotyczy różnego rodzaju budynków gospodarczych lub domów jednorodzinnych. Wówczas właściwą jednostką niemal we wszystkich przypadkach jest powiatowy inspektor nadzoru budowlanego.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana