Jak uzyskać zezwolenie na pracę i pobyt czasowy w Polsce, będąc cudzoziemcem spoza Unii?

W Polsce przebywa obecnie ponad 457 tysięcy obcokrajowców, którzy posiadają ważne zezwolenie na pobyt tymczasowy. Największy odsetek tej liczby stanowią kolejno Ukraińcy, Białorusini, Niemcy i Rosjanie. Zezwolenie na pobyt tymczasowy wydawane jest maksymalnie na 3 lata. Czy obcokrajowcom spoza Unii Europejskiej łatwo jest je uzyskać? Na jakich warunkach osoby te mogą pracować w Polsce?
Kiedy obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej mogą pracować w Polsce?
Osoby mieszkające w Polsce, które pochodzą z krajów nienależących do Unii Europejskiej także mogą podjąć legalnie pracę w naszym kraju. Muszą jednak spełniać ku temu pewne warunki. Pierwszym i najważniejszym dokumentem jest jednolite zezwolenie na pobyt tymczasowy i pracę. Ponadto osoby spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub Szwajcarii powinny:
- posiadać tak zwany tytuł pobytowy – są to między innymi wiza Schengen lub wiza krajowa z kodem "06",
- posiadać zezwolenie na pracę w naszym kraju,
- zaświadczenie o wpisie wniosku o wydanie zezwolenia na pracę sezonową do ewidencji wniosków,
- zezwolenie na pracę sezonową.
Obcokrajowcy nie mogą natomiast podejmować pracy na podstawie wizy z kodem "01" i "20". Są to osoby przyjeżdżające w całej turystycznych i korzystające z czasowej ochrony. Każdy pracodawca, który chce zatrudnić cudzoziemca, powinien sprawdzić czy jego dokumenty są ważne.
Jak zdobyć zezwolenie na pobyt tymczasowy i pracę?
Pobyt i praca cudzoziemca na terenie RP muszą być legalne. Obcokrajowcy spoza Unii Europejskiej najczęściej korzystają z jednolitego zezwolenia. Warunki jego przyznania zostały określone w ustawie z dnia 12 grudnia 2013 r. (t.j. z dnia 22 listopada 2019 r. Dz.U. z 2020 r. poz. 35) o cudzoziemcach. Zezwolenie mogą uzyskać przede wszystkim osoby, które planują przebywać na terytorium Polski i wykonywać pracę dłużej niż 3 miesiące. Cudzoziemiec musi też mieć potwierdzenie, że posiada ubezpieczenie zdrowotne. Wniosek o zezwolenie na pobyt tymczasowy i pracę należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na miejsce swojego pobytu.
Co dalej?
Kiedy cudzoziemiec uzyska już zezwolenie, może zacząć poszukiwania pracy. Wiele osób chętnie korzysta z pomocy pośredników. Agencja zatrudnienia Loors zajmie się wyszukiwaniem najkorzystniejszych ofert pracy oraz pośrednictwem na linii pracownik-pracodawca. Pomoc tego typu firm jest często nieoceniona dla obcokrajowców. Bariera językowa, odmienna kultura, konkurencja na rynku pracy – wszystkie te czynniki mogą wpływać na trudności z poszukiwaniem stabilnego i godnego zatrudnienia.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Witold Drozdowski Kancelaria Prawa Pracy i BHP
Doradztwo prawne woj. podkarpackie35-222 Rzeszów, al. gen. Okulickiego 12
-
Dagmara Wojciechowska Kancelaria Radcy Prawnego
Doradztwo prawne woj. wielkopolskie77-400 Złotów, pl. Wolności 5 lok. 34