Jaka jest kara za jazdę pod wpływem alkoholu?
Jazda pod wpływem alkoholu to nie tylko nieodpowiedzialne zachowanie, ale także poważne przestępstwo. W Polsce kary za takie wykroczenie są surowe i mogą prowadzić do utraty prawa jazdy, wysokich grzywien czy nawet pozbawienia wolności. Przyjrzymy się bliżej temu, jakie konsekwencje prawne grożą osobom prowadzącym pojazdy pod wpływem alkoholu.
Jakie są granice dopuszczalnego stężenia alkoholu podczas jazdy?
W Polsce kara za jazdę pod wpływem alkoholu zależy od stężenia alkoholu we krwi kierowcy. Zgodnie z polskim prawem o ruchu drogowym, dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi dla kierujących pojazdami mechanicznymi wynosi do 0,2 promila alkoholu. Od 0,2 do 0,5 promila oznacza, że zostało popełnione wykroczenie, a sprawa trafi do sądu. Skutkuje to także odebraniem prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat, grzywną, a nawet aresztem.
Przeczytaj również: Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej?
Jakie są kary za jazdę pod wpływem alkoholu?
W przypadku stwierdzenia przez funkcjonariusza policji, że kierowca prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu, może on nałożyć na winowajcę mandat karny. Wysokość mandatu zależy od stężenia alkoholu we krwi oraz ewentualnych wcześniejszych wykroczeń. Przy stężeniu alkoholu poniżej 0,5 promila mandat może wynieść od 50 do 5000 złotych. Oprócz mandatu, kierowcy grozi również odebranie prawa jazdy na okres od 6 miesięcy do 3 lat, a nawet areszt.
Jeśli stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, sprawa zostaje skierowana do sądu. Wówczas kierowca może zostać ukarany grzywną, karą ograniczenia wolności lub nawet karą pozbawienia wolności do lat 3. Dodatkowo sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na minimum 3 lata. Kierowca musi także wpłacić minimum 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Od 1 marca 2024 r. w życie wchodzą przepisy wprowadzające konfiskatę samochodu lub jego równowartości za jazdę po alkoholu. Aby tak się stało, musi zajść jedna z poniższych okoliczności:
kierowca spowoduje wypadek, w którym ucierpiała co najmniej jedna osoba, chyba że, zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była niższa niż 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm3 w wydychanym powietrzu,
kierowca prowadzi w stanie nietrzeźwości, nawet jeśli nie doszło do wypadku. Konfiskata jest obligatoryjna, chyba że zawartość alkoholu w organizmie sprawcy była niższa niż 1 promil we krwi lub 0,5 mg/dm3 w wydychanym powietrzu.
Jak działa blokada alkoholowa?
Blokada alkoholowa to urządzenie montowane w samochodzie, które uniemożliwia prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Działa na zasadzie alkomatu, który mierzy stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Jeśli wynik badania przekroczy dopuszczalne stężenie alkoholu, blokada uniemożliwia uruchomienie silnika pojazdu. Sąd może orzec obowiązek zamontowania blokady alkoholowej w samochodzie sprawcy wykroczenia lub przestępstwa drogowego związane z jazdą pod wpływem alkoholu. Blokada alkoholowa może być również dobrowolnie zamontowana w samochodzie przez osoby, które chcą ustrzec się przed nieodpowiedzialnym zachowaniem na drodze.
Jazda pod wpływem alkoholu jest nie tylko niebezpieczna, ale również naraża kierującego na poważne konsekwencje prawne. Dlatego warto zawsze zachować rozwagę i odpowiedzialność za kierownicą, pamiętając, że bezpieczeństwo na drodze zależy od nas samych.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana