Jakie czynniki wpływają na płynność finansową przedsiębiorstwa?

Nieustannie rosnąca konkurencja na rynku oraz rozbudowane sieci logistyczne, handlowe i gospodarcze wpływają na dynamiczny rozwój firm. Sukces przedsiębiorstwa zależy w dużej mierze od jego zdolności do utrzymania płynności finansowej. Jest to zdolność do terminowego regulowania swoich zobowiązań przy jednoczesnym utrzymaniu korzystnych proporcji między aktywami i pasywami. Zatem, jakie czynniki wpływają na płynność finansową przedsiębiorstwa?
Struktura kapitałowa i źródła finansowania
Jednym z kluczowych czynników wpływających na płynność finansową przedsiębiorstwa jest struktura kapitałowa. W zależności od proporcji między kapitałami obcymi a własnymi firma może być narażona na większe lub mniejsze ryzyko utraty płynności. Zadłużenie w formie kredytów czy leasingu prowadzi do zwiększenia ryzyka finansowego, gdyż wymaga systematycznej spłaty zobowiązań wraz z odsetkami. Ekspert biznesowy z platformy Redegate mówi: Przedsiębiorstwa, które korzystają z dofinansowania w postaci dotacji czy funduszy europejskich, mają nieco mniejsze ryzyko utraty płynności, gdyż koszty związane z tym rodzajem finansowania są z reguły niższe niż te wynikające z kredytów.
Cykl życia przedsiębiorstwa
Wpływ na płynność finansową ma także etap rozwoju, na którym znajduje się firma. Nowe, startujące przedsiębiorstwa często muszą inwestować znaczne środki w rozwój swojej działalności, co może prowadzić do chwilowego zaburzenia płynności. W miarę stabilizacji i wzrostu firmy cykl życia przedsiębiorstwa również wpływa na jej płynność finansową. Przedsiębiorstwa dojrzałe, o ustalonej pozycji na rynku i stabilnych źródłach dochodów mają większą szansę na utrzymanie płynności. Więcej o tym dowiesz się, korzystając z doradztwa dla firm.
Strategia zarządzania należnościami
Poprawne zarządzanie należnościami to kolejny istotny czynnik wpływający na płynność finansową. Wartość należności od kontrahentów ma bezpośredni wpływ na zdolność firmy do terminowego regulowania zobowiązań. Istotne jest więc opracowanie skutecznej strategii windykacji i terminowego ściągania należności od klientów. Warto również pamiętać o właściwym zarządzaniu wierzytelnościami, tak aby unikać nadmiernej koncentracji na jednym kontrahencie lub długotrwałych zobowiązań.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Witold Drozdowski Kancelaria Prawa Pracy i BHP
Doradztwo prawne woj. podkarpackie35-222 Rzeszów, al. gen. Okulickiego 12