Jakie są zasady zasądzania alimentów?

Obowiązek alimentacyjny dotyczy licznej grupy Polaków, choć w wybranych przypadkach nie dochodzi do przyznania danej osobie lub osobom świadczenia tego typu. Warto więc wiedzieć, na jakich zasadach jest on zasądzany. Sprawdź, komu dokładnie należą się alimenty i jaki jest ich możliwy zakres. Dowiedz się, co na ten temat mówi Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zapraszamy do lektury.
Komu należą się alimenty?
Na sam początek warto podkreślić, kto tak właściwie jest uprawiony do otrzymywania alimentów. Świadczenia tego typu są kojarzone przede wszystkim z obowiązkiem alimentacyjnym rodziców wobec dziecka, który w art. 133. Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego został opisany w następujący sposób:
Przeczytaj również: Do kiedy należy płacić alimenty na dziecko?
§ 1. Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.
§ 3. Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Należy jednak podkreślić, że obowiązek alimentacyjny może być też skierowany wobec rodzeństwa, a nawet wobec byłego małżonka, co zostało potwierdzone w art. 60 wyżej wymienionej ustawy.
Przeczytaj również: Jak ubiegać się o alimenty i jaka może być ich wysokość?
§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
Jaki jest zakres świadczeń alimentacyjnych?
Alimenty są zasądzane w takiej wysokości, która pokryje zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb uprawionego – choć nigdy nie większej niż zarobkowe i majątkowe możliwości zobowiązanego. Przedstawiciele kancelarii adwokackich z Bielska-Białej oraz wielu innych miejscowości przypominają jednak, że na zakres świadczeń alimentacyjnych nie wpływają między innymi takie czynniki jak świadczenia z pomocy społecznej lub z funduszu alimentacyjnego czy świadczenia, wydatki i inne środki finansowe związane z umieszczeniem dziecka w pieczy zastępczej.
Przeczytaj również: Na czym polega obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Konrad Jaeschke Kancelaria Radcy Prawnego
Doradztwo prawne woj. lubelskie22-400 Zamość, prym. Wyszyńskiego 39b
-
Kancelaria Bezpieczeństwa Informacji Magdalena Mistarz
Doradztwo prawne woj. małopolskie32-020 Wieliczka, Krzyszkowicka 84
-
Andrzej Paprota Kancelaria Radców Prawnych i Doradców Podatkowych
Doradztwo podatkowe woj. mazowieckie03-922 Warszawa, Międzynarodowa 50A lok. 10
-
Pismem Pomagam - Karol Niewęgłowski
Konsulting woj. pomorskie80-754 Gdańsk, Długie Ogrody 24 lok. 71