Kancelaria radcy prawnego a kancelaria adwokacka – jakie są różnice?
W społeczeństwie wciąż panuje mylne przekonanie, że w sprawach karnych najlepiej udać się do kancelarii adwokackiej, z kolei w przypadku spraw związanych z prawem cywilnym lub rodzinnym do radcy prawnego. Rozróżnienie to jest jednak bezpodstawne. Łatwiej to natomiast zrozumieć znając definicję i zakres uprawnień przysługujących dla przedstawicieli obu tych zawodów.
Kim jest adwokat?
Kancelarie adwokackie prowadzone są przez adwokatów, których zawód zgodnie z przepisami Ustawy o adwokaturze polega na świadczeniu pomocy prawnej, zwłaszcza w postaci porad prawnych oraz sporządzaniu opinii prawnych, a także opracowywaniu projektów aktów prawnych i występowania przed sądami czy urzędami. Adwokatem może być natomiast osoba, która:
Przeczytaj również: Pomoc adwokata w sprawach majątkowych. Jakich kwestii dotyczy?
ukończyła studia wyższe prawnicze i zdobyła tytuł magistra,
odbyła aplikację adwokacką,
zdała egzamin adwokacki,
została wpisana na listę adwokatów.
Oprócz tego zgodnie z ustawą Prawo o adwokaturze z 1982 roku istnieją także pewne wyjątki, w przypadku których adwokatem może zostać osoba, która nie ukończyła aplikacji adwokackiej i nie musiała zdawać egzaminu.
Przeczytaj również: Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
Kim jest radca prawny?
Kancelarie prawne, takie jak Kancelaria Radców Prawnych Kaczmarczyk & Wilman prowadzone są natomiast przez specjalistów z zakresu prawa będących radcami prawnymi. Ich zawód regulowany jest poprzez przepisy Ustawy o radcach prawnych. Zgodnie z jej art. 6 ust. 1 polega on wobec tego na: „Świadczenie pomocy prawnej przez radcę prawnego polega w szczególności na udzielaniu porad i konsultacji prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych, występowaniu przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy”. Radca prawny, aby nim zostać musi także przejść podobną ścieżkę edukacji jak adwokat, przy czym odbywa on aplikację radcowską, zdaje egzamin radcowski i jest wpisywany na listę radców prawnych.
Przeczytaj również: Cechy dobrego adwokata
Jaka jest różnica między radcą prawnym a adwokatem?
Analizując definicję zawodu adwokata oraz radcy prawnego można zauważyć, że ich zakres usług jest tożsamy. Jedyną różnicą między tymi specjalistami z zakresu prawa jest wobec tego wyłącznie to, że radca prawny w odróżnieniu od adwokata może zostać zatrudniony na czas nieokreślony. W takim przypadku nie może on jednak występować w sprawach karnych w charakterze obrońcy.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana