Materiał Partnera

Kiedy akt notarialny można sporządzić poza siedzibą kancelarii?

Kiedy akt notarialny można sporządzić poza siedzibą kancelarii?

W większości przypadków czynności notarialne muszą być dokonane w kancelarii notariusza. Istnieją jednak wyjątkowe przypadki, kiedy nie trzeba sporządzać aktu notarialnego w siedzibie kancelarii. W naszym artykule wyjaśniamy, jakie ustępstwa przewiduje ustawodawca i kiedy można dokonać czynności w innym miejscu. Zastanawiasz się, czy te wyjątki mogą Ciebie dotyczyć? Zachęcamy zatem do lektury.

W imieniu prawa

Spotkanie z notariuszem zwyczajowo odbywa się w jego kancelarii. Wymaga tego prawo –  notariusz jest bowiem zobowiązany do dokonywania wszelkich czynności notarialnych w swoim biurze. Wymóg ten dyktowany jest normami prawnymi.  Zgodnie z art. 3 ustawy Prawo o notariacie jesteśmy zobligowani do sporządzania aktów notarialnych w kancelariach notarialnych. Jednak warto wiedzieć o tym, że istnieje wyjątek od tej reguły i czasem można poświadczać dokumenty poza siedzibą ­­– wyjaśnia notariusz pracujący w  kancelarii notarialnej w Raciborzu prowadzonej przez Agatę Rabczuk i Agnieszkę Raczek. 

Warto wiedzieć o tym, że dokonywanie czynności notarialnych poza kancelarią może być nawet zagrożone karą dyscyplinarną, o ile nie ma się uzasadnienia. W świetle prawa to jest to bowiem poważne przewinienie zawodowe, a także naruszenie zasad kodeksu etyki zawodowej. Mimo że umawianie się z rejentem w wybranym przez klienta miejscu byłoby, z pewnością, opcją wygodniejszą, to jednak spotkanie w kancelarii zapewnia większe bezpieczeństwo, a nawet dyskrecję. Jest to podtrzymywana od lat opinia samorządu.

Są jednak wyjątkowe okoliczności

Mimo że takie sytuacje zdarzają się rzadko, warto wiedzieć o tym, że można umówić się z notariuszem w innym miejscu niż w jego kancelarii. Jednak ani notariusz, ani strony czynności nie mogą w tej sytuacji kierować się swoją wygodą. W ustawie Prawo o notariacie został przewidziany wyjątek, zgodnie z którym czynności notarialne mogą zostać dokonane, o ile przemawiają za tym szczególne okoliczności. Nie zostały one jednak zdefiniowane, aczkolwiek nie mogą to być dowolne pobudki. Dlatego też żaden notariusz nie zgodzi się na umówienie poza siedzibą, jeśli np. klient nie ma czasu wstąpić do kancelarii. Do wyjątkowych sytuacji zalicza się m.in. pogorszenie stanu zdrowia klienta, który np. przebywa w szpitalu. Często zdarza się, że osoba obłożnie chora pragnie sporządzić testament, jednak nie jest w stanie udać się do biura notarialnego – w takiej sytuacji również notariusz może odwiedzić klienta. Kolejną wyjątkową sytuacją jest również sporządzenie czynności w siedzibie firmy albo podczas zgromadzenia walnego. Jest zatem niezbędne logiczne uzasadnienie, aby móc umówić się z notariuszem poza kancelarią.

Podziel się:

Ogólna ocena artykułu

Dziękujemy za ocenę artykułu

Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Pliki cookies (tzw. "ciasteczka") stanowią dane informatyczne, w szczególności tekstowe, które przechowywane są w urządzeniu końcowym Użytkownika Serwisu i przeznaczone są do korzystania ze stron internetowych Serwisu. Cookies zazwyczaj zawierają nazwę strony internetowej, z której pochodzą, czas przechowywania na urządzeniu końcowym oraz unikalny numer.

Dowiedz się więcej Akceptuję