Kiedy ustępują alimenty na dzieci?

Obowiązek alimentacyjny wynika z orzeczenia sądowego, aczkolwiek kodeks rodzinny i opiekuńczy nie definiuje jasno momentu, w którym alimenty ustępują. Zasadniczo wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego zależy od wielu różnych okoliczności związanych z możliwościami dziecka i sytuacją majątkową obojga rodziców. Obowiązuje zasada, że obowiązek alimentacyjny trwa tak długo, aż dziecko będzie w stanie utrzymać się samodzielnie.
Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny?
Wbrew powszechnie panującym opiniom obowiązek alimentacyjny nie kończy się wraz z osiągnięciem przez dziecko pełnoletności. Rodzic może uchylić się od płacenia alimentów, jeśli dziecko nie dokłada starań w celu osiągnięcia możliwości samodzielnego utrzymania się lub jeśli majątek dziecka jest wystarczający, aby pokryć wszystkie potrzeby związane z jego utrzymaniem lub wychowaniem. Najczęstszym scenariuszem jest sytuacja, w której dziecko zaczyna samodzielnie pracować i dobrowolnie zrzeka się alimentów. W wypadku gdy dziecko stara się możliwie jak najdłużej pobierać alimenty, pomimo że może już samodzielnie się utrzymywać, to rodzic może wejść na drogę sądową. Rodzic składa wówczas wniosek o ustalenie, czy obowiązek alimentacyjny wygasł.
Podczas postępowania sądowego rodzic musi wskazać, jak zmieniła się sytuacja finansowa dziecka od momentu ustanowienia alimentów. Sąd bada nie tylko stan rzeczywisty, ale także możliwości dziecka. Postępowanie może wymagać złożenia zeznań przez świadków, na przykład członków rodziny lub przeprowadzenia wywiadu miejscowym urzędzie pracy. W sprawach o uchylenie alimentów specjalizuje się prawnik rozwodowy, który składa pozew i reprezentuje rodzica przed sądem.
Alimenty na dorosłe dziecko
Rodzice nie muszą płacić alimentów, jeśli dorosłe dzieci nie dokładają starań, aby się usamodzielnić oraz jeśli płacenie alimentów powoduje zbyt duży uszczerbek na ich finansach. Sprawami o ustanowienie i uchylenie alimentów zajmuje się Katarzyna Sołtysiak — radca prawny Trójmiasto. Górnej granicy wieku uprawniającej do alimentów nie ma, ale przyjmuje się, że jest to moment podjęcia pracy zarobkowej.
W przypadku małoletnich dzieci obowiązek alimentacyjny spoczywa głównie na rodzicach a w drugiej kolejności na dziadkach. Co ciekawe, alimentów można domagać się od dalszych krewnych, jeśli nie udało się ich uzyskać od rodziców i bliskich krewnych – zwłaszcza w przypadku dzieci pełnoletnich.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Witold Drozdowski Kancelaria Prawa Pracy i BHP
Doradztwo prawne woj. podkarpackie35-222 Rzeszów, al. gen. Okulickiego 12
-
Compo System Spółka z Ograniczoną Odpowiedzialnością
Księgowi, rewidenci woj. łódzkie91-845 Łódź, Franciszkańska 113