Kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości?
Księgowość pełna, znana również jako pełna rachunkowość, to sposób prowadzenia ewidencji finansowej przedsiębiorstwa zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. W Polsce, obowiązek prowadzenia pełnej księgowości dotyczy określonych podmiotów gospodarczych. W artykule omówimy kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości, jakie są zasady jej prowadzenia oraz jakie konsekwencje niesie za sobą nieprzestrzeganie tego obowiązku.
Podmioty zobligowane do prowadzenia pełnej księgowości
Zgodnie z ustawą o rachunkowości, obowiązek prowadzenia pełnej księgowości spoczywa na następujących podmiotach gospodarczych w Polsce. Po pierwsze, na spółkach handlowych, niezależnie od ich formy prawnej (spółka z o.o., spółka akcyjna itp.) oraz na innych osobach prawnych (np. fundacje, stowarzyszenia). Po drugie, na jednostkach organizacyjnych niemających osobowości prawnej, które mają zdolność prawną (np. jednostki budżetowe). Po trzecie, na przedsiębiorcach będących osobami fizycznymi, którzy osiągnęli w poprzednim roku obrachunkowym przychód netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i operacji finansowych przekraczający równowartość 2 milionów euro.
Przeczytaj również: Zasady prowadzenia księgi przychodów i rozchodów
Zasady prowadzenia pełnej księgowości
Prowadzenie pełnej księgowości opiera się na zasadach określonych w ustawie o rachunkowości oraz na Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR). Przedsiębiorstwa zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości muszą sporządzać bilans, rachunek zysków i strat oraz sprawozdanie z przepływów pieniężnych. Ponadto, mają obowiązek prowadzenia ewidencji księgowej na podstawie dowodów księgowych, które muszą być przechowywane przez okres 5 lat. W przypadku spółek kapitałowych, obowiązkiem jest również sporządzanie sprawozdań finansowych oraz ich publikacja w odpowiednich rejestrach.
Przeczytaj również: 5 cech dobrego doradcy podatkowego
Konsekwencje nieprzestrzegania obowiązku prowadzenia pełnej księgowości
Nieprzestrzeganie obowiązku prowadzenia pełnej księgowości w Warszawie na Bemowie może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych dla przedsiębiorstwa. W przypadku stwierdzenia naruszenia tego obowiązku przez organy kontrolne, przedsiębiorca może zostać ukarany grzywną lub karą ograniczenia wolności. Dodatkowo, nieprawidłowości w prowadzeniu księgowości mogą skutkować wymogiem przeprowadzenia dodatkowych kontroli podatkowych oraz nałożeniem kar finansowych za nieprawidłowości w rozliczeniach podatkowych. W skrajnych przypadkach, nieprzestrzeganie obowiązku prowadzenia pełnej księgowości może doprowadzić do postawienia zarzutów popełnienia przestępstwa skarbowego lub nawet do likwidacji przedsiębiorstwa.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana