Kto może skorzystać z upadłości konsumenckiej?

W wybranych przypadkach skorzystanie z upadłości konsumenckiej stanowi najlepsze rozwiązanie powstałych problemów finansowych. Jest to procedura sądowa, która ma na celu zniesienie części zobowiązań osoby fizycznej lub ich całkowite umorzenie. Co jeszcze warto o niej wiedzieć? Właśnie o tym opowiemy w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu.
Upadłość konsumencka – dla kogo jest przeznaczona i jakie są podstawowe warunki skorzystania z niej?
Pierwszym podstawowym warunkiem przystąpienia do procedury upadłości konsumenckiej jest stan prawny danej osoby. Kluczowe jest to, by posiadać status osoby fizycznej, czyli osoby nieprowadzącej działalności gospodarczej lub spółki cywilnoprawnej. Z prawa do upadłości konsumenckiej mogą skorzystać także rolnicy (nieprowadzący innej działalności gospodarczej poza działalnością rolniczą). Dotyczy ono również byłych przedsiębiorców oraz byłych członków zarządu spółek kapitałowych.
To jednak nie koniec warunków, które należy spełnić, aby skorzystać z upadłości konsumenckiej. Należy pamiętać o tym, że upadłość konsumencka jest równoznaczna ze zły stanem materialnym danej osoby. Dochodzi do niej wtedy, kiedy zobowiązania finansowe, np. wobec banku czy innej instytucji, nie mogą być spłacane od 3 miesięcy. Przy czym wszelkie próby polepszenia sytuacji materialnej kończą się porażką.
W takich sytuacjach warto racjonalnie ocenić sytuację. Pomocne może być również skorzystanie z usług wybranej kancelarii upadłościowej, np. w Płocku. Zasięgnięcie specjalistycznej opinii bywa nierzadko niezbędne. Dzięki niemu możliwe jest znalezienie najlepszego sposobu na rozwiązanie problemu.
Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości konsumenckiej?
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej niesie za sobą określone konsekwencje, do których należy ryzyko utraty mieszkania. W wyniku orzeczenia sądu może dojść do licytacji lokum, a w efekcie do opuszczenia miejsca zamieszkania przez osobą, która ogłosiła upadłość konsumencką – w Płocku lub innej miejscowości. Przy czym z kwoty uzyskanej ze sprzedaży mieszkania odejmowana jest część, która zostaje przeznaczona na pokrycie kosztów najmu (na okres od 12 do 24 miesięcy) przez osobę ogłaszającą upadłość. Poza tym po orzeczeniu wyroku swobodne zarządzanie majątkiem staje się niemożliwe.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Witold Drozdowski Kancelaria Prawa Pracy i BHP
Doradztwo prawne woj. podkarpackie35-222 Rzeszów, al. gen. Okulickiego 12
-
M&M Biuro Legalizacji Pobytu Cudzoziemców Sp. z o.o.
Doradztwo prawne woj. mazowieckie00-626 Warszawa, Willowa 8/10 lok. 17