Kto się może rozliczać w oparciu o tzw. kartę podatkową?
Karta podatkowa jest jedną z najprostszych form opodatkowania, która nie wymaga od przedsiębiorców prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych czy wypłacania zaliczek na podatek dochodowy. Jedynie podatnicy, którzy rozliczają się w tej formie opodatkowania, zobowiązani są do przekazywania fiskusowi informacji niezbędnych do wymiaru podatku, a także prowadzenia w sposób rzetelny dokumentacji. Kto może korzystać z karty podatkowej i jakie są tego zalety?
Sposób uzyskania i zalety karty podatkowej
W celu dołączenia do grupy tzw. kartowiczów należy złożyć wniosek w urzędzie skarbowym na formularzu PIT-16. Prawidłowo wypełniony druk trzeba złożyć do urzędu przed rozpoczęciem działalności. W przypadku, gdy odpowiedź z urzędu skarbowego będzie negatywna, naczelnik narzuca inną formę opodatkowania. Jest to tzw. ryczałt od przychodów ewidencjonowanych lub też podatek dochodowy na zasadach ogólnych - według skali podatkowej. Z karty podatkowej mogą skorzystać właściciele firm nieprowadzący innej pozarolniczej działalności gospodarczej, a także tacy, którzy nie korzystają z usług osób zatrudnionych włącznie przez siebie (z wyjątkiem usług specjalistycznych), nie produkują wyrobów opodatkowanych na podstawie odrębnych przepisów akcyzą, funkcjonują na terytorium państwa polskiego.
Prowadzona działalność gospodarcza musi pochodzić z zakresu dwunastu określonych w Obwieszczeniu Ministra Finansów. Wśród nich wyróżnia się m.in. działalność usługową i wytwórczo - usługową, gastronomię, usługi transportowe, rozrywkowe, handel detaliczny żywnością, napojami, kwiatami, handel detaliczny artykułami nieżywnościowymi, sprzedaż posiłków domowych w mieszkaniach. Jeśli nie należy się do grupy tzw. kartowiczów, a chce się skorzystać z takiej formy opodatkowania, do 20 stycznia należy złożyć w urzędzie stosowny wniosek. Na czterostronicowym formularzu PIT-16, poza danymi osobowymi wskazuje się także rodzaj wykonywanej działalności oraz dane zatrudnionych członków rodziny i pracowników.
Posiadaczekarty podatkowej mogą korzystać z szeregu zalet, jakie ona oferuje. Pierwszą z nich z pewnością stanowi brak obowiązku prowadzenia ksiąg. Trzeba jednak pamiętać, że osoby, które korzystają z karty podatkowej, zobowiązani są do wydawania na żądanie klienta rachunków i faktur sprzedaży towaru lub wykonania usługi. Muszą także przechowywać kopie takich dokumentów. Kopię dokumentu trzeba przechowywać przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym został on wystawiony.
Warto pamiętać również, że bez względu na przychody firmy danina jest stała i niska. Przedsiębiorca płaci miesięcznie składki podatku na konto urzędu skarbowego, które może jeszcze pomniejszyć o składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Kwota odliczenia nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Dlaczego warto skorzystać z karty podatkowej?
Karta podatkowa stanowi jedną z form opodatkowania dochodów w firmie, z której mogą korzystać osoby fizyczne, a także wspólnicy spółek cywilnych osób fizycznych. Taki rodzaj opłacania podatków jest najmniej wymagający pod kątem rozliczeń podatkowych.
Jak mówi pracownik biura Amtes oferującego porady z zakresu rachunkowości i księgowości: Kwestie związane z prawem podatkowym czy prowadzeniem rachunkowości nie są powszechnie znane i często stwarzają problemy. Korzystanie z karty podatkowej ułatwia prowadzenie firmy i zwalnia pracodawcę z konieczności prowadzenia ksiąg.
Decydując się na korzystanie z karty podatkowej, zaleca się skonsultowanie tej kwestii z profesjonalistami z zakresu rachunkowości, prawa pracy, księgowości. Doświadczenie specjalistów pomoże w łatwy i szybki sposób wybrać odpowiednie rozwiązanie dla każdego klienta.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana