Leasing maszyn budowlanych. Kryteria formalne
Leasing maszyn budowlanych jest niezwykle korzystną opcją dla osób, które chcą kupić urządzenie, ale w danym momencie nie dysponują funduszami na jego nabycie lub chcą rozłożyć płatność w czasie. Przeważnie wymagana pierwsza wpłata jest równowartością jedynie kilku procent wartości maszyny, ponadto koszty leasingu można odliczyć od podatku dochodowego, co jest dużą korzyścią dla właścicieli firm. Dowiedz się więcej!
Czy leasing jest korzystny?
Dzięki skorzystaniu z leasingu możesz praktycznie od razu rozpocząć użytkowanie maszyny budowlanej bez konieczności jednorazowego ponoszenia kosztu jej nabycia. Spłacanie urządzenia trwa przeważnie od 12 do 72 miesięcy. Pozwala to na zaplanowanie wydatków i jest niezwykle korzystną opcją dla przedsiębiorców, którzy niedawno rozpoczęli działalność i nie dysponują funduszami na wyposażenie firmy w park maszynowy.
Przeczytaj również: Podatek VAT. Zasady i metody rozliczania
Jak podkreśla pracownik firmy SUNWARD POLSKA Sp. z o. o., leasing jest również bardzo popularny ze względu na korzyści podatkowe. Wartość podatku VAT jest pokrywana przez firmę leasingową, a pozostałe koszty eksploatacyjne można odliczyć od podatku dochodowego (jest to uzależnione od wyboru formy opodatkowania Twojej firmy). To sprawia, że leasing jest znacznie bardzie opłacalny niż zakup maszyny na kredyt.
Przeczytaj również: Rozliczenia z urzędem skarbowym. Poradnik dla przedsiębiorców
Taki sposób uzyskania możliwości korzystania ze sprzętu wydaje się również bardziej korzystnym rozwiązaniem niż wynajem. Wynika to głównie z czasu trwania zobowiązania. W przypadku wynajmu jest to zwykle znacznie krótszy okres (kilka miesięcy) niż podczas skorzystania z leasingu. Ponadto, maszyny oferowane w leasingu są przeważnie fabrycznie nowe lub mają maksymalnie kilka lat. To sprawia, że zakupiony sprzęt jest sprawny, nowoczesny i wysokiej jakości.
Wymogi formalne
Obecnie firmy pośredniczące w leasingu starają się ograniczyć formalności do minimum. Zwykle, by skorzystać z takiej opcji, przedsiębiorca musi przedstawić jedynie dokumenty rejestrowe oraz finansowe firmy. Przeważnie wystarczą sprawozdania za dwa ostatnie okresy rozliczeniowe. Jeśli zależy Ci na minimum formalności podczas leasingu maszyn budowlanych, możesz skorzystać z usług pośrednika, który wymaga jedynie danych rejestrowych Twojego przedsiębiorstwa bez konieczności wglądu w finanse firmy. Wysokość rat i harmonogram ich spłacania są ustalane podczas podpisywania umowy.
Firmy oferujące leasing, wychodząc naprzeciw potrzebom klientów z branży budowlanej, biorą pod uwagę sezonowy tryb ich pracy. Dlatego często można skorzystać z harmonogramu spłat, który uwzględnia osiągnięte przychody i ich regularność. Przeważnie znacznie niższe raty ustala się na okres jesienno-zimowy, kiedy firmy budowlane odczuwają przestój w wykonywaniu zleceń.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana