Odrzucenie spadku u notariusza. Jak to zrobić?
Nie zawsze przyjęcie spadku jest korzystne dla spadkobiercy. Może się bowiem okazać, że oprócz aktywów przyjmiemy też długi – które będziemy musieli spłacać z własnej kieszeni. Warto wówczas zastanowić się nad odrzuceniem spadku. Procedurę taką, przeprowadzoną u notariusza, możemy sfinalizować już w ciągu jednego spotkania. W jaki sposób to zrobić?
Zrezygnować z dziedziczenia można jeszcze za życia spadkodawcy – podpisując stosowną umowę u notariusza. Po śmierci spadkodawcy procedura wygląda nieco inaczej. Z racji tego, że nie ma możliwości podpisania umowy spadek można przyjąć lub odrzucić. Jeśli odrzucamy spadek – warto wiedzieć w jaki sposób to zrobić i co się z tym wiąże.
Przeczytaj również: Co to jest księga wieczysta i do czego służy?
Co jest potrzebne do odrzucenia spadku u notariusza?
W celu odrzucenia spadku u notariusza w pierwszej kolejności konieczne jest umówienie się na wizytę w kancelarii notarialnej. Na spotkanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty oraz wypis aktu zgonu spadkodawcy. W obecności notariusza składa się oświadczenie o odrzuceniu spadku, z którego sporządzany jest akt notarialny. Koszt odrzucenia spadku wynosi 50 zł plus VAT. Dodatkowe koszty możemy ponieść w związku z uzyskaniem wypisów notarialnych. Stanowią one poświadczenie, na przykład dla wierzycieli, że odrzuciliśmy spadek i nie jesteśmy zobowiązani do spłaty długów spadkodawcy.
Przeczytaj również: Jak uzyskać odpis aktu notarialnego?
Do złożenia takiego oświadczenia zobowiązany jest każdy spadkobierca oddzielnie.
O czym warto wiedzieć odrzucając spadek?
Oświadczenie o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu 6 miesięcy od momentu, kiedy spadkobierca dowiedział się o otrzymaniu spadku – mówi specjalista z kancelarii notarialnej Anna Mańka w Gliwicach – Dla spadkobiercy ustawowego będzie to zazwyczaj dzień, w którym dowiedział się o śmierci spadkodawcy. Dla spadkobiercy testamentowego bieg tego terminu będzie liczył się od momentu, w którym dowiedział się o istnieniu testamentu. Oczywiście wiadomość ta musi być poprzedzona śmiercią spadkodawcy. Dla każdego spadkobiercy termin ten biegnie oddzielnie.
W przypadku odrzucenia spadku uzyskanego w drodze dziedziczenia ustawowego spadek przechodzi na dzieci (jeśli je mamy), a jeśli nie – na kolejnych spadkobierców ustawowych. W przypadku dzieci sprawa jest o tyle skomplikowana, że mogą one odrzucić spadek u notariusza wyłącznie jeśli są pełnoletnie. W przypadku nieletnich konieczne jest odrzucenie spadku w imieniu dzieci drogą sądową.
Przeczytaj również: Kancelarie notarialne w Szczecinie. Gdzie ich szukać?
Odrzucenie spadku jest definitywne i ze złożonego oświadczenia nie można się wycofać. Dotyczy również całości spadku, dlatego niemożliwe jest odrzucenie wyłącznie długów. Przed dokonaniem odrzucenia spadku należy więc dokładnie zorientować się, czy jest to rozwiązanie najbardziej korzystne.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana