Podział opieki nad dziećmi po rozwodzie – sporne kwestie

Rozpad małżeństwa w większości przypadków jest dla dzieci niezwykle trudnym przeżyciem. Na ogół rodzice mają do siebie wiele pretensji, nie potrafią się porozumieć, obarczają się winą za rozpad związku. Dorośli najczęściej koncentrują się wówczas na sobie, zapominając o dzieciach, dla których ta sytuacja jest szczególnie trudna. Nie ułatwia jej również walka o opiekę nad małoletnimi. Poznaj pojawiające się często sporne kwestie.
Zasady opieki nad dziećmi po rozwodzie
W postępowaniu rozwodowym sąd orzeka o trwałym rozpadzie pożycia małżeńskiego. Może również rozstrzygnąć o winie małżonka, podziale majątku i opiece nad małoletnim dzieckiem. Zwykle podczas postępowania przyznaje sprawowanie opieki rodzicielskiej jednemu z rodziców, mimo iż władzę rodzicielską ma nadal zarówno mama, jak i tata. Drugi rodzic uzyskuje prawo do kontaktów z dziećmi, a także spoczywa na nim obowiązek regulowania alimentów w konkretnej kwocie. Ważne jest tu przede wszystkim zadbanie o dobro dziecka, a także ustalenie więzi pomiędzy nim a rodzicami.
Decyzja o sprawowaniu opieki obejmuje sposób wykonywania władzy rodzicielskiej, mianowicie:
- ograniczona władza rodzicielska jednego z rodziców,
- pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego lub obojga rodziców.
Jak wskazują specjaliści Kancelarii adwokackiej Adw. Anny Jurkowskiej, sprawowanie opieki może jednak wiązać się z konfliktami dotyczącymi dodatkowych wydatków, decydowania o zmianie miejsca zamieszkania i czasowego pobytu dziecka, o zdrowiu itp. W wielu przypadkach decyzję podejmuje sąd, gdyż rodzice nie są w stanie się porozumieć.
Częste przyczyny konfliktów między rozwiedzionymi rodzicami
Nie zawsze relacje między rodzicami układają się tak, jak powinny, na czym tracą dzieci. Możliwe jest utrudnianie kontaktów z rodzicem lub brak regulowania alimentów. Dorośli powinni w takiej sytuacji poprosić i pomoc w sporze o władzę i opiekę rodzicielską, która ma na celu wypracowanie najlepszego rozwiązania i porozumienia.
Walka o prawa rodzica może być długa i uciążliwa. W niektórych jednak przypadkach jest konieczna. Na ogół rodzic podejmuje się jej w sytuacji, gdy u drugiego rodzica stwierdzono:
- chorobę psychiczną,
- długotrwałą chorobę, która uniemożliwia stałą opiekę,
- uzależnienie od alkoholu lub środków odurzających,
- konieczność pobytu w więzieniu,
- rażące zaniedbania obowiązków rodzicielskich,
- przemoc wobec najmłodszych itp.
Powyższe przypadki mogą przyczyniać się do wystąpienia konfliktu pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami. W ich rozwiązaniu może być konieczne skorzystanie z mediacji, a rozstrzygnięcie sporu przed sądem.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Kancelaria Prawnicza Lesław Obarski Radca Prawny
Radcy prawni woj. małopolskie33-300 Nowy Sącz, Jagiellońska 39
-
Aneta Wasiluk Kancelaria Radcy Prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Kancelaria Adwokacka Adw Mariola Głażewska-Feder
Adwokaci woj. mazowieckie06-200 Maków Mazowiecki, Kościelna 3
-
Kancelaria Prawna Radca Prawny Sławomir Momot
Radcy prawni woj. mazowieckie03-140 Warszawa, Odkryta 53B lok. 1U