Pomoc adwokata w sprawach majątkowych. Jakich kwestii dotyczy?

Pomoc prawna przydaje się w różnych sytuacjach życiowych, z czego dużą wagę przywiązuje się do kwestii dotyczących majątku. Mowa tu o zarządzaniu środkami pieniężnymi, ale też nieruchomościami oraz różnego rodzaju ruchomościami. Zabezpieczenie spraw związanych z majątkiem jest dla wielu osób priorytetem, dlatego warto w tym celu skorzystać z pomocy adwokata.
Podział majątku
Samodzielne gromadzenie majątku i zarządzanie nim przeważnie nie jest problematyczne z punktu widzenia prawa, jednak przysłowiowe schody mogą pojawić się wówczas, gdy majątek dzielimy z drugą osobą. Ze zjawiskiem powstania wspólności majątkowej mamy do czynienia w przypadku zawarcia małżeństwa, gdy nie doszło do spisania intercyzy. Kiedy para decyduje się wziąć rozwód, wspólnota ta ustaje, a małżonkowie stają przed koniecznością podziału majątku.
Tu możliwe są różne scenariusze. - Zaznacza ekspert reprezentujący Kancelarię Adwokacką Grzegorza Buby w Lubinie. - Może to być podział fizyczny majątku lub jego przyznanie jednej ze stron, przy czym w tym wypadku może być ona zobowiązana do spłacenia drugiej strony. Istnieje również możliwość sprzedaży majątku w trybie egzekucji komorniczej.
Skorzystanie z pomocy prawnej adwokata przy podziale majątku, a także przy ustalaniu innych kwestii związanych z rozwodem, dotyczących np. wysokości alimentów, może zapobiec eskalacji konfliktu między małżonkami.
Dziedziczenie majątku
Zabezpieczenie i podział majątku to kluczowa kwestia nie tylko w przypadku rozwodu, ale też w sprawach związanych z dziedziczeniem i zarządzaniem środkami pieniężnymi, ruchomościami i nieruchomościami po śmierci osoby, do której należał majątek. W tej sytuacji przejęcie praw i obowiązków majątkowych może nastąpić zgodnie z wolą wyrażoną przez spadkodawcę w testamencie. Doradztwo prawne przydaje się przy ogłoszeniu i otwarciu testamentu oraz w sprawach związanych z przyjęciem, stwierdzeniem nabycia bądź odrzuceniem spadku. Pomoc adwokata może być także przydatna w przypadku wydziedziczenia spadkobiercy, ubiegania się o zachowek oraz unieważnienia testamentu. Druga możliwość dotycząca nabycia praw i obowiązków majątkowych to dziedziczenie ustawowe, do którego dochodzi, gdy spadkodawca nie sporządził testamentu lub w sytuacji, kiedy stwierdzono nieważność tego dokumentu. W tym przypadku, w zależności od sytuacji rodzinnej zmarłego, dziedziczą jego małżonkowie i zstępni, ewentualnie rodzice i rodzeństwo. Jeśli zależy nam na zabezpieczeniu kwestii związanych z zarządzaniem i podziałem majątku, to warto skorzystać z pomocy adwokata.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Magdalena Łabędź-Raszka Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. małopolskie33-100 Tarnów, Wałowa 2 lok. 6
-
Kancelaria Adwokacka Adw Mariola Głażewska-Feder
Adwokaci woj. mazowieckie06-200 Maków Mazowiecki, Kościelna 5
-
Aneta Wasiluk Kancelaria Radcy Prawnego
Adwokaci woj. pomorskie80-423 Gdańsk, Bolesława Chrobrego 54 lok. 1
-
Kancelaria Prawnicza Lesław Obarski Radca Prawny
Radcy prawni woj. małopolskie33-300 Nowy Sącz, Jagiellońska 39