Różnice między adwokatem a radcą prawnym

Usługi prawnicze mogą być świadczone przez osoby, które wykonują różne zawody prawnicze. Rozróżnienie między rodzajem zadań, jakie można powierzyć komornikowi sądowemu, a tymi, z którymi należy zwrócić się do notariusza, są dla większości osób oczywiste. Intuicyjne wychwycenie różnic między możliwościami działania, które ma adwokat oraz radca prawny nie jest jednak równie łatwe, ponieważ stopień pokrewieństwa obu zawodów jest większy.
Skąd wywodzą się różnice między adwokatami a radcami prawnymi?
Istniejący w Polsce system prawny rozróżnia dwa zawody prawnicze o zupełnie innym rodowodzie, lecz zbliżonych możliwościach świadczenia pomocy prawnej. Adwokatura to instytucja mająca swe początki jeszcze w systemie obowiązującym w XVI wieku, kiedy pojawiają się pierwsze wzmianki o osobach podejmujących się zastępstwa procesowego w zamian za odpowiednie honorarium. Adwokaci funkcjonowali również w systemach prawnych państw zaborczych oraz w II Rzeczpospolitej. Funkcje te przywrócono także w PRL, w którym swe początki ma zawód radcy prawnego, który powstał na potrzeby obsługi przedsiębiorstw państwowych i instytucji. Jeszcze przed zmianami politycznymi z 1989 roku zaczął się proces zbliżania możliwości działania radców prawnych do zakresu kompetencji przysługujących adwokatom i uzyskiwania przez nich szerokich uprawnień do świadczenia obsługi prawnej również dla osób fizycznych oraz prowadzenia działalności na własną rękę w ramach kancelarii radcowskich funkcjonujących analogicznie jak kancelarie adwokackie.
Co może radca prawny, a co adwokat?
Zarówno adwokaci, jak i radcy prawni mogą udzielać swoim klientom pomocy prawnej. W ramach swoich uprawnień mogą zapewniać porady prawne, przygotowywać opnie prawne, a także tworzyć i opiniować dokumenty. Adwokatów i radców prawnych można także ustanawiać pełnomocnikami procesowymi, mogą być ponadto obrońcami w postępowaniach karnych oraz pełnomocnikami osoby pokrzywdzonej albo jej rodziny. Przedstawiciele obu zawodów mogą występować przed sądami wszystkich instancji. Choć adwokaci i radcy prawni funkcjonują na podstawie różnych ustaw oraz należą do odrębnych samorządów zawodowych, mają obowiązek działania w interesie klienta oraz dochowania tajemnicy nazywanej radcowską lub adwokacką. Różnicą jest natomiast forma zatrudniania – radca prawny może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Szukając pomocy adwokackiej, warto korzystać z usług sprawdzonej kancelarii. Dobrym wyborem będzie Kancelaria Adwokacka Grażyny Michalskiej, Agnieszki Pająk, Jarosława Ślachciaka i Tomasza Topolińskiego z Bydgoszczy.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Jacek Motyka Kancelaria adwokacka
Adwokaci woj. zachodniopomorskie70-200 Szczecin, ks. kard. Wyszyńskiego 7 lok. 1
-
Katarzyna Nowak-Sudoł Kancelaria Adwokacka
Adwokaci woj. podkarpackie37-450 Stalowa Wola, ks. Popiełuszki 13 lok. 26
-
Ewa Panowicz Kancelaria Radcy Prawnego
Radcy prawni woj. wielkopolskie64-100 Leszno, Niepodległości 64
-
Kancelaria Prawna Radca Prawny Sławomir Momot
Radcy prawni woj. mazowieckie03-140 Warszawa, Odkryta 53B lok. 1U