Rożnice między radcą prawnym a adwokatem
Chęć skorzystania z usług prawnych może być powodowana przez różne czynniki. W zależności od sytuacji danego człowieka może to być związane z problemami prawnymi lub potrzebą zabezpieczenia interesów czy uniknięcia komplikacji. Warto zatem się dowiedzieć, jakie kompetencje i uprawnienia ma radca prawny, a jakie adwokat. Sprawdź, co różni te dwie profesje.
Radca prawny a adwokat
Zawody adwokata i radcy prawnego są regulowane przez inne przepisy prawne. Przedstawiciel tej drugiej profesji działa na podstawie Ustawy o radcach prawnych z dnia 6 lipca o 1982. Według niej osoba wykonujące ten zawód musi mieć:
Przeczytaj również: Pomoc adwokata w sprawach majątkowych. Jakich kwestii dotyczy?
- wyższe wykształcenie prawnicze,
- zaliczoną aplikację radcowską,
- zdany egzamin zawodowy,
- wpis na liście radców prawnych.
Tylko taka osoba może wykonywać ten zawód. Wszystkie te kryteria spełnia Radca prawny Anna Piwnicka-Czerkawska. Natomiast adwokat na podstawie Ustawy z dnia 26 maja 1982 prawo o adwokaturze musi:
Przeczytaj również: Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
- ukończyć studia prawnicze,
- zaliczyć aplikację adwokacką,
- zdać egzamin adwokacki,
- uzyskać wpis na listę adwokatów.
Choć obie ścieżki prowadzące do uzyskania prawa do wykonania zawodu wyglądają podobnie, to warto jednak wiedzieć, że pomiędzy adwokatem a radcą prawnym występują również różnice.
Przeczytaj również: Cechy dobrego adwokata
Jakie są kompetencje rady prawnego, a jakie adwokata?
Wiele osób w obliczu skorzystania z usług prawnych zastanawia się, czy zwrócić się o pomoc do radcy prawnego, czy adwokata. Warto w tym celu dowiedzieć się, w jakich kwestiach przedstawiciele tych zawodów mogą pomóc. Usługi radcy prawnego to:
- reprezentacja w sprawach sądowych z zakresu prawa rodzinnego, cywilnego, spadkowego, gospodarczego, a jeśli radca prawny nie pracuje na podstawie umowy o pracę, może również reprezentować klienta na sprawach karnych i karnoskarbowych,
- sporządzanie pism i opinii prawnych,
- udzielanie porad prawnych.
Radca prawny może występować w sądzie jako pełnomocnik lub obrońca. Co do zasady należy pamiętać, że adwokaci mają podobne uprawnienia co radcy prawni.
Jaka jest różnica pomiędzy adwokatem a radcą prawnym?
Co ciekawe, na przestrzeni lat różnice pomiędzy wykonywaniem obowiązków adwokata i radcy prawnego uległy rozmyciu. Wśród kwestii, które dzielą te dwa zawody, można wymienić:
- przepisy prawne dotyczące uzyskania praw do wykonywania zawodu,
- odrębne zrzeszenia,
- adwokat nie może być zatrudniony na podstawie umowy o pracę.
Podobną pomoc można uzyskać zarówno od adwokata, jak i rady prawnego. Warto kierować się przy takiej decyzji specjalizacją danej osoby, doświadczeniem oraz opiniami.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana