Różnice między radcą prawnym a adwokatem
W naszym kraju od lat panuje przekonanie, że poszukując pomocy prawnej, zwłaszcza z zakresu prawa karnego lepiej udać się do adwokata niż do radcy prawnego. Nie wiele osób wie jednak, że oba te zawody mają obecnie te same uprawnienia, a różnice między nimi nie mają znaczenia dla przysłowiowego Kowalskiego.
Jakie uprawnienia mają radcy prawni oraz adwokaci?
Zakres uprawnień adwokatów określa art. 4 ust.1 ustawy prawo o adwokaturze, zgodnie z którym zawód ten polega na świadczeniu pomocy prawnej, a w szczególności na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Z kolei w przypadku radcy prawnego jego uprawnienia określone są w art. 6 ust.1 ustawy o radcach prawnych. Według niego może on udzielać porad i konsultacji prawnych, sporządzać opinie prawne, opracowywać projekty aktów prawnych oraz występować przed urzędami i sądami w charakterze pełnomocnika lub obrońcy. Jak więc widać zarówno adwokat, jak i radca prawny może wykonywać te same czynności w ramach swojego zawodu, w tym także występować w roli obrońcy w sprawach, których dotyczy prawo karne. Różnice między tymi dwoma zawodami są natomiast nieznaczne.
Przeczytaj również: Cechy dobrego adwokata
Czym różni się adwokat od radcy prawnego?
Różnice między adwokatem a radcą prawnym są nieznaczne. Przede wszystkim do podstawowych z nich zaliczyć można to, że adwokaci przynależą do samorządu adwokackiego, z kolei radcy prawni, z których usług w Lublinie skorzystać można, chociażby w Kancelarii Radcy Prawnego Karoliny Przeniosło-Majka - do samorządu radcowskiego. Dodatkowo radcy prawni w odróżnieniu od adwokatów mogą być także zatrudniani w firmach w ramach umowy o pracę. W takim przypadku tracą oni jednak możliwość uczestniczenia w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Przeczytaj również: Pomoc adwokata w sprawach majątkowych. Jakich kwestii dotyczy?
Skąd wynika przeświadczenie, że adwokat jest lepszy od radcy prawnego?
Błędne przeświadczenie o tym, że tylko adwokat może być obrońcą w sprawach karnych, a co za tym idzie, jest lepszym specjalistą z zakresu prawa, wynika z obowiązujących do 2015 roku przepisów dotyczących radców prawnych. Zgodnie z nimi byli oni bowiem pozbawieni możliwości występowania w sądzie w roli obrońcy. Obecnie zakaz ten został jednak już zniesiony, dlatego oba te zawody należy traktować na równi ze sobą.
Przeczytaj również: Jak uzyskać rozwód z orzeczeniem o winie?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana