Różnice między rozwodem a separacją

W związku małżeńskim nie zawsze układa się tak, jak obie strony by sobie tego życzyły. Czasami, pomimo wielokrotnych prób naprawienia sytuacji, nie można zrobić już niczego więcej. Wtedy jedynym rozwiązaniem jest rozwód. Zanim jednak dojdzie się do tak radykalnych decyzji, warto się zastanowić, czy separacja nie będzie lepszą opcją – przynajmniej na jakiś czas. Jakie są zatem różnice pomiędzy rozwodem a separacją?
Czym różni się rozwód od separacji?
Rozwód to prawne rozwiązanie małżeństwa na wniosek jednej lub obu stron. Natomiast separacja to opcja umożliwiająca tymczasowe uchylenie wspólnoty małżeńskiej, po której można wrócić do normalnego funkcjonowania w rodzinie. Rozwód jest nieodwracalnym zdarzeniem. Takie rozwiązanie następuje na podstawie orzeczenia sądowego. Decyzja o wyborze konkretnej opcji zależy wyłącznie od małżeństwa.
Co wybrać, rozwód czy separację?
Należy zadać sobie pytanie, czy w związku nastąpił zupełny zanik pożycia, czy może zupełny, a przy okazji trwały. Separacja to dobre rozwiązanie, jeżeli nie jest się pewnym podjęcia ostatecznej decyzji o rozłące. Małżonkowie wówczas zamieszkują w różnych lokalizacjach i pozwalają sobie na chwilę wytchnienia, a także zastanowienia nad dalszymi losami. W takiej sytuacji warto zadać sobie kilka istotnych pytań, czyli:
Jak będzie wyglądało życie po trwałej rozłące?
Czy w wizji przyszłości występuje współmałżonek, czy niekoniecznie?
Jakie uczucia żywione są do współmałżonka? Czy całkiem wygasły?
Niektóre związki małżeńskie da się uratować z pomocą terapii lub pewnych ustaleń. Jeżeli jednak wszystko wskazuje na trwałe wygaśnięcie uczuć, rozwód może okazać się niezbędny.
Rozwód – z czym się wiąże?
Rozwód wiąże się z uczestnictwem w rozprawach sądowych, które nie zawsze są przyjemne. Dodatkowo należy zadać sobie pytanie, czy ma to być rozwód z orzekaniem o winie, czy bez. Druga opcja jest bardziej skomplikowana, natomiast umożliwia uzyskanie alimentów. Zupełnie odrębne sprawy to podział majątku i władza rodzicielska. W takich sprawach warto jednak skonsultować się z prawnikiem, np. radcą prawnym Patrykiem Łytko z Wałbrzycha. Oprócz e-porad i stacjonarnych porad prawnych kancelaria zapewnia wsparcie z zakresu alimentów, podziału majątku czy rozwodu, a wszystko to wykonywane jest z należytą starannością i zachowaniem profesjonalizmu.
Zanim podejmie się decyzję o rozwodzie, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad separacją. Jeżeli jest się wówczas pewnym swojej decyzji, wtedy należy zatroszczyć się o odpowiednią pomoc prawną.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Witold Drozdowski Kancelaria Prawa Pracy i BHP
Doradztwo prawne woj. podkarpackie35-222 Rzeszów, al. gen. Okulickiego 12
-
M&M Biuro Legalizacji Pobytu Cudzoziemców Sp. z o.o.
Doradztwo prawne woj. mazowieckie00-626 Warszawa, Marszałkowska 9/15 lok. 64A
-
Dagmara Wojciechowska Kancelaria Radcy Prawnego
Doradztwo prawne woj. wielkopolskie77-400 Złotów, pl. Wolności 5 lok. 34