Ugoda przed notariuszem jako alternatywa dla rozprawy sądowej
Pojawianie się różnic zdań prowadzących do sporów między różnymi osobami jest naturalne i zdarza się w różnych obszarach życia. W wielu przypadkach próby rozwiązania powstałego konfliktu na drodze sądowej są jednak długotrwałe i niezwykle kosztowne, ponieważ wiążą się m.in. z powołaniem pełnomocnika – adwokata lub radcy prawnego, który będzie w stanie przedstawić dowody na poparcie stanowiska. Prostszą alternatywą może być zawarcie ugody.
Dlaczego warto zawrzeć ugodę przed notariuszem?
Postępowania sądowe wymagają sporej ilości czasu, wiążą się też z wysokimi kosztami oraz dużą dawką stresu. Przygotowanie pozwu oraz występowanie na kolejnych rozprawach łączy się zwykle z korzystaniem z usług prawnika, a także z uiszczeniem stosownych opłat sądowych czy sporządzania opinii biegłych. Terminy kolejnych rozpraw mogą być odległe, przez co uzyskanie rozstrzygnięcia będzie się wciąż odwlekało. Opcją, która pomaga uniknąć tych niedogodności, jest zawarcie ugody pozasądowej przed notariuszem. Forma taka jest dopuszczalna w przypadku licznych spraw cywilnych – tam, gdzie strony mogą w pełni dysponować przysługującymi im prawami. Może też dotyczyć niektórych spraw z zakresu prawa rodzinnego, a nawet prawa karnego, np. jeśli w grę wchodzą kwestie zniesławienia. Zawarcie ugody musi mieć co do zasady formę pisemną, a w wielu sytuacjach także nastąpić w ramach podpisania aktu notarialnego m.in. wówczas, gdy strony dysponują prawem do nieruchomości. Ugoda przed notariuszem będzie niezwykle trudna do podważenia. Warto też pamiętać, że jedną z cech ugody jest poczynienie ustępstw przez każdą ze stron, choć ich zakres może być różny.
Przeczytaj również: Jak przebiega postępowanie windykacyjne?
Jakie ugody można zawierać przed notariuszem?
Nie istnieje zamknięty katalog spraw, które mogą być załatwiane w ten sposób. Ugody notarialne są jednak stosunkowo często zawierane w przypadku rozstrzygania sporów majątkowych towarzyszących rozwodowi, pozwalając uniknąć problemów wiążących się z postępowaniem sądowym. Popularnością cieszą się też ugody alimentacyjne, gdzie strony porozumiewają się co do szczegółów dotyczących zobowiązania bez udziału sądu. Ugody zawiera się również między wierzycielami a dłużnikami.
Przeczytaj również: Jak wygląda sprawa rozwodowa?
Zawarcie ugody notarialnej jest możliwe m.in. przy skorzystaniu z pomocy Kancelarii Notarialnej Michała Andrzejewskiego, a do jej podpisania może dojść w dowolnym momencie, także podczas toczącego się już procesu. Warto też pamiętać, że choć notariusz nie pełni funkcji mediatora, to dba o prawidłowe sformułowanie dokumentu, który będzie w pełni wyrażał wolę obu przystępujących do ugody stron.
Przeczytaj również: Czy mediacja to dobra alternatywa dla rozwiązywania sporów sądowych?
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana