Wypadek w drodze do pracy – kiedy przysługuje odszkodowanie?

W drodze do pracy może zdarzyć się wiele. Nieważne, czy droga wymaga pokonania krótkiego odcinka piechotą czy godzinnego przejazdu komunikacją miejską. Jeśli dojdzie do wypadku, pracownik może ubiegać się o odszkodowanie. Dowiedz się, w jakich sytuacjach świadczenie może zostać przyznane i jakie warunki trzeba spełnić. Sprawdź, co dokładnie oznacza nagłe zdarzenie i czy droga musi być najkrótsza z możliwych.
Co oznacza wypadek w drodze do pracy?
Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uznaje się nagłe zdarzenie, które zostało spowodowane przyczyną zewnętrzną. Zdarzenie musi nastąpić w drodze do lub z miejsca zatrudnienia bądź prowadzenia działalności, a dodatkowo droga ta powinna być jak najkrótsza i nie zostać przerwana. Zastanawiasz się, co to dokładnie oznacza i czy są od tego wyjątki? Definicja wypadku w drodze do pracy nie jest do końca oczywista. Wiele osób ma wątpliwości, jak ją interpretować.
Czym dokładnie są nagłe zdarzenie oraz najkrótsza i nieprzerwana droga?
Zdarzenie, które jest przyczyną wypadku, musi być nagłe i spowodowane przyczyną zewnętrzną, co oznacza, że pracownik nie miał na nie wpływu, np. doznał upadku lub został potrącony przez jadący samochód.
Droga do lub z pracy to odcinek, jaki ma do pokonania pracownik od chwili opuszczenia domu lub firmy do momentu przekroczenia miejsca zamieszkania lub zakładu. Warto pamiętać, że początek i koniec drogi wydziela próg budynku w przypadku domu jednorodzinnego, więc jeśli wypadek zdarzy się na działce, jest on uznawany za wypadek w drodze do pracy. Podobnie sprawa wygląda w przypadku mieszkania w bloku. Jeśli do zdarzenia dojdzie na klatce schodowej, również przysługuje odszkodowanie za wypadek w drodze do pracy.
A co, gdy po pracy jedziemy na uczelnię lub w czasie pracy wychodzimy na obiad? Trzeba zaznaczyć, że droga do lub z pracy wcale nie musi rozpoczynać się lub kończyć wyłącznie w domu pracownika. Pod uwagę bierze się również drogę łączącą miejsce pracy z innym miejscem zatrudnienia lub prowadzenia działalności, miejscem spożywania posiłków czy miejscem nauki.
Zgodnie z przepisami wybrana droga powinna być jak najkrótsza. Okazuje się jednak, że pracownik ma prawo wybrać drogę wygodniejszą pod względem komunikacyjnym, czyli może to być nawet droga dłuższa, ale np. niewymagająca kłopotliwych przesiadek.
Poza tym droga nie może zostać przerwana, jednak są pewne wyjątki. Przerwa jest uzasadniona wtedy, gdy np. pracownik musiał zrobić przerwę na zakupy spożywcze czy wizytę w aptece.
Kto płaci za wypadek w drodze do pracy?
Za wypadek w drodze do lub z pracy przysługuje wypłata pełnego wynagrodzenia w czasie, gdy pracownik nie jest zdolny do wykonywania obowiązków. Łącznie okres ten może wynosić 215 dni. Przez 33 dni za wypłatę pełnego wynagrodzenia odpowiedzialny jest pracodawca, następnie zajmuje się tym ZUS, który przez kolejne 182 dni wypłaca tak zwany zasiłek chorobowy.
Jeśli pracownik nadal nie będzie zdolny do wykonywania pracy, wówczas istnieje prawo do przyznania mu przez ZUS tak zwanego świadczenia rehabilitacyjnego. Warunkiem przyznania takiego świadczenia jest potwierdzenie dalszej niezdolności przez lekarza orzecznika ZUS. Świadczenie można pobierać przez kolejny rok, przy czym przez pierwsze trzy miesiące jego wysokość jest równa 90% podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, a następnie zmniejsza się do 75%.
Gdy minie rok, a pracownik nadal nie jest zdolny do pracy, wówczas może ubiegać się o przyznanie renty z ZUS-u. W tym celu niezbędna jest ponownie wizyta u lekarza orzecznika ZUS, który oceni stan zdrowia pacjenta i wyda stosowną decyzję.
Podziel się:
Dziękujemy za ocenę artykułu
Błąd - akcja została wstrzymana
Polecane firmy
-
Lesta. Kancelaria. Odszkodowania
Odszkodowania, likwidacja szkód woj. opolskie46-300 Olesno, Matejki 25
-
Kancelaria Odszkodowawcza Śląsk KOŚ
Odszkodowania, likwidacja szkód woj. śląskie41-100 Siemianowice Śląskie, Spokojna 4
-
Kancelaria Prawnicza SłaWin PW
Odszkodowania, likwidacja szkód woj. lubelskie20-002 Lublin, Krakowskie Przedmieście 13 lok. 4
-
Benefitkso s.c. Krzysztof Słupski Dariusz Dajnowski
Odszkodowania, likwidacja szkód woj. kujawsko-pomorskie85-028 Bydgoszcz, Żmudzka 45 lok. 76